مرغ پرونده دادگاه بابک زنجانی اخبار سیاسی و اجتماعی

مرغ: پرونده دادگاه بابک زنجانی اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری بازگشت «جان اسنو» با «باروت»

«باروت» نام مینی سریالی سه قسمتی است که شبکه بی بی سی آن را تهیه کرده هست؛ یک سریال تاریخی پر هزینه و باشکوه که رخدادی بسیار مشهور در تاریخ انگلستان را به تصویر

بازگشت «جان اسنو» با «باروت»

بازگشت «جان اسنو» با «باروت»

عبارات مهم : خشونت

«باروت» نام مینی سریالی سه قسمتی است که شبکه بی بی سی آن را تهیه کرده هست؛ یک سریال تاریخی پر هزینه و باشکوه که رخدادی بسیار مشهور در تاریخ انگلستان را به تصویر می کشد. این سریال به وسیله کمپانی «کودوس» و «کیت هرینگتون» جهت شبکه اول بی بی سی تهیه شده است است و نمایش آن از اکتبر 2017 در این شبکه شروع شد. .

به گزارش هفته نامه همشهری، «باروت» نام مینی سریالی سه قسمتی است که شبکه بی بی سی آن را تهیه کرده هست؛ یک سریال تاریخی پر هزینه و باشکوه که رخدادی بسیار مشهور در تاریخ انگلستان را به تصویر می کشد. این سریال به وسیله کمپانی «کودوس» و «کیت هرینگتون» جهت شبکه اول بی بی سی تهیه شده است است و نمایش آن از اکتبر 2017 در این شبکه شروع شد.

فیلمنامه «باروت» را «رونان بنت» نوشته که سریال هایی چون «پنهان» و «تاپ بوی» را در کارنامه خود دارد ولی کارگردانی این مجموعه را «جی بلکسون» بر عهده داشته که پیش از این فیلم هایی چون «ناپدید شدن آلیس کرید» و «موج پنجم» را ساخته هست. البته کیت هرینگتون نیز در کنار «دنیل وست» در گسترش فیلمنامه و کارگردانی سریال نقش داشته اند. این سریال مدتی است با کسب مجوز از وزارت ارشاد روی یکی از تلویزیون های اینترنتی بارگذاری شده است و همین عالی ترین بهانه بود تا این بار به سراغ این سریال برویم.

اطلاعات فوری

باروت Gunpowder
کارگردان: جی بلکسون
فیلمنامه: رونان بنت
بازیگران: کیت هرینگتون، پیتر میلان، مارک گتیس، لئو تایلر و …
تهیه کننده: لوری بورگ
محصول: شبکه بی بی سی
نمره IMDB: هفت و نیم از 10
* رضایتمندی در راتن تومیتوز: 67 درصد

بازگشت «جان اسنو» با «باروت»

همه کاره

کیت هرینگتون یا همان «جان اسنو» در سریال «باروت» نقشی فراتر از یک بازیگر دارد. او علاوه بر این که نقش اول سریال هست، در تهیه آن نیز همکاری دارد و به عنوان مشاور هم در کنار کارگردان حضور داشته است.

قصه اصلی؛ ترور پادشاه جزیره

داستان این مجموعه در سال 1405 رخ می دهد؛ زمانی که ملکه الیزابت اول از دنیا رفته و دوران سیاه تفتیش عقاید در اروپا شروع شده است و اعتقادات مذهبی، قربانیان بسیاری می گیرد؛ دورانی که افراد بسیاری به خاطر ایمان و باورهای دینی شکنجه و اعدام می شدند و اموال ارزش به وسیله حکومت ضبط می شد. شاه در این سرنوشت گروهی از جاسوسان را در سراسر کشور اجیر کرده بود که کاتولیک ها را بیابند و دستگیر کنند.

در همین اثنا روابط اسپانیا و انگلستان، به عنوان دو قدرت بزرگ اروپا رو به تیرگی قرار داده هست. گای فاکس کتسبی که خود زخم خورده این بگیر و ببندها هستند، تصمیم به مبارزه و ترور پادشاه می گیرند. نقشه این است که با مقدار زیادی باروت، کاخ پادشاه و ساکنان آن را ویران کنند.

در این سریال کیت هرینگتون نقش کتسبی را بازی می کند و «تام کولن» در نقش گای فاکس ظاهر شده است هست. بازیگران مشهور دیگری چون «لئو تایلر»، «پیتر مولان»، «مارک گایتیس» و «دیوید بمبر» نیز در این مجموعه حضور دارند. امتیاز سریال در سایت IMDB، 7.5 هست. نخستین اپیزود سریال در انگلستان نزدیک به هشت میلیون بیننده داشته است.

«باروت» نام مینی سریالی سه قسمتی است که شبکه بی بی سی آن را تهیه کرده هست؛ یک سریال تاریخی پر هزینه و باشکوه که رخدادی بسیار مشهور در تاریخ انگلستان را به تصویر

مهره کلیدی؛ جان اسنو
بخش عمده ای از اهمیت پروژه «باروت»، نه به خود سریال که به حضور کیت هرینگتون، بازیگر نقش جان اسنو در سریال محبوب «بازی تاج و تخت» مرتبط هست. هرینگتون پیش از به نمایش در آمدن فصل آخر بازی تاج و تخت آینده نگری کرده و در یک سریال پر زرق و برق حضور یافته تا ابعاد دیگری از هنر خود را به اثبات برساند. هرینگتون این بار از گذشته خود قدری فاصله گرفته و نقش قهرمانی را بازی می کند که دیگر اسیر جادو و جنبل و فانتزی های افسانه ای نیست.

شخصیت کتسبی در ابتدای سریال حتی تا حدی منفعل و تسلیم در برابر آینده جلوه می کند. یکی از عزیزانش را جلوی چشمانش سلاخی می کنند و او چاره ای ندارد جز این که بایستد و تماشا کند. ولی کم کم این شخصیت متحول می شود و درایت خود را در مدیریت مبارزه ای علیه پادشاه و مامورانش نشان می دهد.

اما حضور هرینگتون بااهمیت ترین توصیه ای بود که همگان را جهت تماشای «باروت» کنجکاو کرد. خصوصا که مشخص شد او در تمامی مراحل تولید، نگارش فیلمنامه و حتی نحوه کارگردانی سریال دخالت مستقیم داشته است و در تهیه آن نیز شریک بوده.

او در گفتگوهایش اظهار داشت که این سریال چیزی است که هر لحظه دلش می خواسته بسازد و در آن بازی کند: «مدت مدیدی ایده این سریال در ذهنم بود و دلم می خواست با یک نویسنده قدر همکاری و ساخت این سریال را تجربه کنم. بعد از آماده شدن فیلمنامه، جهت گزینش کارگردان هم وسواس زیادی به خرج دادیم. دنبال کسی بودیم که بتواند وقایع پنج نوامبر را به عالی ترین شکل به تصویر بکشد. سرانجام دریافتم که سریال «باروت» مثل فرزند من است و به این فرزند مباهات می کنم.»

داستان این سریال در بریتانیا بسیار مشهور است و در قالب قصه و افسانه نسل به نسل جهت کودکان تعریف شده است هست. این است که همه گای فاکس و کتسبی را می شناسند ولی هنگامی که حرف از ساخت یک اثر دراماتیک تاریخی باشد، فقط اتکا به قصه های عامیانه کفایت نمی کند. هرینگتون در این باره می گوید: «من واقعا چیز زیادی در باره کتسبی نمی دانستم. تنها قدری راجع به اش تحقیق کردم و بعد دانستم که آدم های دخیل در ماجرا باید چگونه عمل کنند. هر لحظه برایم محل کنجکاوی بود که چطور چنین بخش مهمی از تاریخ به تصویر کشیده نشده هست. این قسمتی شاخص است که از فلکلور انگلستان.» با این حال هرینگتون به گاردین گفته که تا ابد او را در لباس سیاه و شمشیر به دست نخواهیم دید. او دوست دارد بعد از باروت و بازی تاج و تخت، ژانرهای دیگر را هم تجربه کند.

چهره آشنا: گای فاکس

شاید ماجرای پنجم نوامبر و حکایات مرتبط با دوران تفتیش عقاید در اسپانیا و انگلستان چندان جهت ما ایرانی ها آشنا نباشد ولی خیلی از ما بدون آن که بدانیم، پیش از این با گای فاکس آشنا شده است ایم. همین ماسک های سفید دراز سبیلو که گاه در فیلم های خبری تظاهرات اعتراض آمیز در نقاط متفاوت دنیا می بینید و گاه بر سر چهارراه های پایتخت کشور عزیزمان ایران خودمان هم دستفروش ها آنها را عرضه می کنند، در حقیقت شمایلی نمادین است از گای فاکس.

این سریال البته قصدش این است که قدری تاریخ را اصلاح کند. در افسانه ها و روایات بر جای مانده از این واقعه تاریخی، هر لحظه گای فاکس به عنوان بااهمیت ترین شخصیت معرفی می شود ولی حقیقت این است که او تنها یکی از یاران وفادار رابرت کتسبی بوده است و معمولا محققان تاریخی از اهمیت او غافل مانده اند و فاکس را برجسته ساخته اند و این توصیه ای است که نویسنده سریال، مارک گایتیس نیز بر آن تاکید دارد: «من هنگامی که کتاب «پودر خونین» نوشته آنتونی فریزر را خواندم تازه فهمیدم که فاکس تنها یکی از همراهان رابرت کتسبی بوده است.» البته گای فاکس دیگر به نماد مبارزه علیه ظلم تبدیل شده است و بعید است شهرت و محبوبیتش خدشه دار شود.

نکته مثبت؛ گروه بازیگران

بدون شک یکی از جالب ترین عنصرهای سریال باروت، گروه بازیگران قدرتمند آن هست. حتی بازیگرانی که گاه تنها یکی دو سکانس در کار حضور دارند ولی باز خوش درخشیده اند. غیر از کیت هرینگتون که مهارتش در بازی و محبوبیتش در میان بینندگان غیر قابل انکار هست، باید از «پیتر مولان» یاد کرد که نقش «هنری گرانت» را بازی می کند. گرانت، کشیشی بسیار خوش قلب و دوست داشتنی است که البته پادشاه کمر به قتل او بسته و به همین علت مدام در حال فرار و زندگی مخفیانه است.

بازگشت «جان اسنو» با «باروت»

لئو تایلر هم که زمانی در دنیای سینما جهت خودش ستاره ای نامدار بود، در این سریال نقش «آن ولو» را بازی می کند. آن ولو در حقیقت دخترعموی رابرت کتسبی است و از او جهت مبارزه حمایت می کند. جالب اینجاست که زن تایلر پیش از این تنها یک بار در سریال های تلویزیونی حضور داشته هست. آخرین فیلم اکران شده است تایلر، «ایستگاه فضایی 76» بود که البته چندان با استقبال مواجه نشد.

خود مارک گایتیس در نقش «سر رابرت سیسیل» در این مجموعه حضور دارد و بار ایفای نقش منفی را به دوش کشیده هست. با آن گردن کج و کلام مودبانه، تقریبا 10 دقیقه بعد از دیدن نخستین قسمت سریال از او متنفر می شوید و بعد کارش را درست انجام داده است.

نکته منفی؛ خشونت افراطی

نوشته های تاریخی، تصویرهای بر جای مانده و نیز کاوش های باستان شناسانه نشان داده است که قرون وسطا و عصر تفتیش عقاید، یعنی همان برهه ای که داستان باروت در آن رخ می دهد، دوران رونق وسایل سخت کشی و شکنجه بوده هست. دستگاه هایی پیچیده و هولناک که هنوز هم دیدن ارزش لرزه بر اندام می اندازد.

در باروت از این وسایل خیلی استفاده شده است است و طبیعتا تماشای کاربرد آنها چندان لطفی ندارد. بی بی سی که در زمینه نمایش خشونت همواره شبکه ای بسیار محتاط بوده هست، این بار هر چه توانسته شکنجه و قتل و خونریزی و سلاخی در سریالش گنجانده هست. شاید بشود گفت که سریال باروت از منظر خشونت، تلفیقی است از فیلم «مصائب مسیح» مل گیبسون با فیلم های اسلشری چون «اره» و «خام» و «کشتار با اره برقی در تگزاس».

در همان ابتدای سریال که پیکر پیرزنی را زیر ورقه ای فولادی می گذارند و وزنه ای صد کیلویی روی ورقه قرار می دهند تا زجرکش شود، وظیفه مخاطب با سریال معلوم خواهد شد. همین خشونت افراطی اعتراض های زیادی را علیه سریال برانگیخت. بینندگان سریال به سرعت در اینترنت نسبت به این حجم از خشونت و سبعیت تصویر العمل نشان دادند و آن را بسیار هول انگیز و تلخ و آزار دهنده ارزیابی کردند. هر چند که پیش از نمایش سریال به بینندگان هشدار داده می شود که ممکن است صحنه هایش آزار دهنده باشد ولی باز هم خیلی ها از این همه خشونت فیزیکی شوکه شده است اند.

البته در سوی دیگر، هوادارانی هم هستند که می گویند این صحنه ها چیزی جز بازتاب دادن واقعی تاریخ نیست و از بین بردن آنها به نوعی تحریف واقعیت خواهد بود. خود هرینگتون نیز از این قضیه دفاع کرده و گفته است: «نمی توان صحنه های اعدام را از سریال از بین بردن کرد و آزار و شکنجه اطرافیان کتسبی را نشان نداد. به گمان من تلطیف صحنه های شکنجه و اعدام کار درستی نیست. بیننده باید بداند آیا شخصیت های داستان دست به این اعمال زده اند.»

سورپرایز؛ سکانس اول

«باروت» نام مینی سریالی سه قسمتی است که شبکه بی بی سی آن را تهیه کرده هست؛ یک سریال تاریخی پر هزینه و باشکوه که رخدادی بسیار مشهور در تاریخ انگلستان را به تصویر

سکانس ابتدایی اپیزود اول سریال حقیقتا درخشان، نفسگیر و خوش ساخت هست. صحنه ای که آدم را یاد سکانس ابتدایی فیلم «لعنتی های بی آبرو» ساخته «کوئنتین تارانتینو» می اندازد. اینجا هم کاتولیک ها در منزل زن عموی کتسبی جمع شده است اند تا مراسم روحانی به جای آورند ولی ماموران شاه از راه می رسند. کشیش ها و ادوات عبادت پشت دیوارهای کاذب منزل مخفی می شوند ولی مامور بدطینت و باهوش پادشاه دست بردار نیست و وجب به وجب از منزل را می گردد. این در حالی است که کتسبی و دیگر اعضای خانواده مجبورند خونسردی خود را حفظ و وانمود کنند از این بابت دلواپس نیستند. این سکانس طولانی و پرهیجان البته آخر بسیار غافلگیر کننده ای دارد که به نوعی موتور محرکه دیگر وقایع سریال است.

واژه های کلیدی: خشونت | سریال | سریالی | پادشاه | انگلستان | انگلستان | کیت هرینگتون | اخبار فرهنگی و هنری

بازگشت «جان اسنو» با «باروت»

بازگشت «جان اسنو» با «باروت»

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs